سایت آموزش آنلاین شطرنج

سایت آموزش آنلاین شطرنج

سایت آموزش آنلاین شطرنج

ایمیل : Info.skychess@gmail.com

تاریخچه ی شطرنج :

شطرنج یکی از کهن‌ترین بازی‌هایی‌است که امروزه نیز در میان مردم جهان رواج دارد؛ به‌طوری‌که قدمت این بازی را بیش از ۱۵۰۰ سال رقم زده‌اند. شطرنج اختراع ایرانیان است. عده‌ای هم آن را ابداعِ هندیان، یونانیان، رومیان، بابلی‌ها، سکاها، مصریان، یهودیان، چینی‌ها و اعراب دانسته‌اند. اما آن‌چه که بیش از هر رأی دیگری موردِ پذیرش است، این که شطرنج در اصل هندی بوده، سپس از هند به ایران آورده شده، از ایران به عرب‌ها و جهان اسلام گسترش یافته، و سرانجام از جهانِ اسلام به اروپا رفته‌ است. در اروپای قرن پانزدهم، شطرنج به شیوه امروزین آن درآمد؛ و در نیمه دوم قرن نوزدهم، مسابقات جهانی شطرنج آغاز گردید. در قرن بیستم، فدراسیون جهانی شطرنج تاسیس شد.

پیشینه ی شطرنج :

واژه “شطرنج” تلفظ فارسی “چاتورانگا” است، واژه‌ای که در زبان سانسکریت برای نام گذاری این بازی به کار برده می‌شود. شطرنچ اختراع ایرانیان است. عده ای هم باور دارند هند نخستین زادگاه این بازی است. این گروه معتقدند اگر چه بازی‌های مشابهی در کره، چین، ژاپن و تایلند رواج داشته، اما شطرنج امروزی به این بازی هندی برمی گردد که در دوره ساسانیان وارد ایران شده و گويند انوشيروان آن از هند آورده آنگاه در کشورهای اسلامی، اروپا و روسیه تکامل پیدا کرده‌است.

مبدا شطرنج :

شطرنج یکی از بازی های باستانی ساخته دست بشر است که پس از گذر از مسیر پر فراز و نشیب تاریخ امروزه نیز در میان مردم رواج دارد. درباره تاریخچه شطرنج و منشاء آن نظریه های بسیاری مطرح شده است. ایرانی ها، یونانی ها، هندی ها، رومی ها، بابلی ها، مصری ها، سکاها، یهودی ها، چینی ها، انگلیسی ها و عرب ها را از جمله پدیدآورندگان و مبدعان این بازی مهیج و دوست داشتنی دانسته اند. با این حال بیشتر محققان بر این نظر هستند که شطرنج در هند پدید آمده و سپس وارد ایران شده و از ایران نیز به جهان اسلام و در ادامه به اروپا راه یافته است. شطرنج در قرن پانزدهم میلادی در اروپا به شیوه ای که امروزه بازی می شود درآمد.

شطرنج در اروپا :

شطرنج از طریق فتوحات مسلمانان در اندلس و بیزانس (روم شرقی) به اروپا راه یافت. این در اروپا نیز برای مدت ها در انحصار اشراف و شاهزادگان بود و تا دوره رنسانس مردم عادی با آن آشنایی نداشتند. اروپایی ها در اواخر قرن پانزدهم میلادی تغییراتی در شطرنج ایجاد کردند. به عنوان مثال، پیاده ها اجازه یافتند در حرکت اول یک خانه را درجا بزنند و یا شاه اجازه یافت تنها یک بار در طول بازی دو خانه را یکجا حرکت کند. با این تغییرات شطرنج نوین که امروزه در سراسر دنیا بازی می شود، پدید آمد.

تاریخچه شطرنج در جهان اسلام :

در سال های ۶۳۸ تا ۶۵۱ میلادی، مسلمان وارد سرزمین ایران شدند و با فرهنگ ایرانیان آشنایی یافتند. یکی از مواردی که اعراب مسلمان از ایرانیان آموختند بازی چترنگ بود. اعراب به دلیل نبود حروف «چ» و «گ» در زبان خود «چترنگ» را «شطرنج» نامیدند. در دوره خلافت عباسیان بازی شطرنج محبوبیت بسیار زیادی در میان خلفا و اشراف یافت. در میان مسلمان شطرنج انواع مختلفی داشت که می توان از آن جمله به شطرنج قدیم (شطرنج هندی یا همان شطرنج امروزی)، شطرنج طویل (شطرنج مستطیلی یا شطرنج ممدوح)، شطرنج جوارحیه، شطرنج تامه، شطرنج رومی، شطرنج حصون و شطرنج کبیر (شطرنج تیموری) اشاره کرد.